Şeker hastalığı, Türkiye’de oldukça sık görülen bir hastalık. Genetik yatkınlık, kilo alımı ve fazla karbonhidratlı beslenme stili sebebiyle şeker hastalığının ortaya çıkması söz konusu oluyor. Tüm merkezi sinir sistemine hatta tüm iç organlara dahi etki eden şeker hastalığının ilerlemiş hali oldukça riskli. Görme kayıpları, böbrek sorunları ve daha birçok olumsuzluğu beraberinde getiren şeker yani diyabet hastalığına alternatif tedaviler olsa da net olarak tek çözüm artık ameliyat. Tip 1 ve Tip 2 olarak ayrılan şeker hastalığında ameliyat seçeneği ancak Tip 2 diyabet rahatsızlığı yaşayanlar için geçerlidir. Şeker ameliyatını yapan Hastanelerden birisi olan Uzmanlar Obezite şeker hastalığının sonunu getiren şeker ameliyatı hakkında tüm bilgileri bu yazıda alabileceksiniz. Şeker hastalığı ameliyatı nedir, nasıl yapılır, kimler bu ameliyat için uygun adaydır, risk nelerdir gibi soruların daha fazlasını bu yazıda bulabilir.

Şeker (Diyabet) Ameliyatı Nedir?

Her geçen gün artan şeker hastası sayısı için tıp ve Sağlık Bakanlığı daima tedavi yöntemlerini geliştirmeye çalışıyor. Birçok organa etki eden ve ileriki dönemlerde yaşamsal fonksiyonları bozabilen şeker hastalığından kurtulmak için birçok yöntem olsa da cerrahi yöntem şeker yani diyabet ameliyatıdır. Hastanın vücudundaki insülinin gerektiği gibi kullanılabilmesini sağlayan şeker ameliyatı ile pankreas da kendi işlevini sağlıklı bir şekilde yapmaya devam edecektir.

Şeker (Diyabet) Ameliyatı Kimler İçin Uygundur?

Şeker hastalığı, TİP 1 ve TİP 2 olmak üzere 2 çeşide ayrılmaktadır. Bu çeşitlerin doğmasındaki temel sebep insülindir. TİP 1 de hiç insülin salgılanamazken TİP 2 de insülinin yetersiz etkisi söz konusudur. Bu nedenle, şeker ameliyatlarında şeker hastalığının çeşidine göre karar verilmesi gerekmektedir. Bunun sebebi ise, TİP 2 diyabet hastalarında insülin salgılama fonksiyonu mevcuttur ve dolayısı ile ameliyat için koşullar uygundur ancak TİP1’de zaten insülin salgılanamamaktadır ve ameliyat çözüm olmamaktadır.

TİP 2 diyabet hastaları da mutlak suretle ameliyat olmalıdır diye bir kuralda yoktur. Günlük yaşamlarında zorlanmaya başlanan kişilerde ilaç kullanımı söz konusu olsa da zaman içerisinde insülin depoları pankreasta tükenebilir. Kullanılan tüm şeker ilaçlarına rağmen şeker hastalığında ilerleme söz konusu olduğunda da böbreklerden sinir uçlarına kadar hasar başlayabilir ve gözde de sorunlar yaşanabilir. İşte bu gibi durumlarda cerrahi tedavi düşünülmektedir.

Ancak, TİP 2 sınıfına olan fakat operasyona alınmayan hastalar da söz konusudur. Çünkü, TİP 2 diyabet hastaları da kendi aralarında gruplara ayrılmaktadır.

  • VKİ adını verdiğimiz vücut kitle endeksi 30’un altında olan kişilerde başka tedaviler denenmektedir.
  • Hastaya özel bir değerlendirme yapılır ve insülin kullanımı tekrar sağlanır.
  • Hastalık süresince hastanın organları ciddi bir hasara maruz kalmışsa ameliyat riskli olabilir. Örneğin, böbrek yetmezliği
  • Koroner bypass geçiren hastalara ve kalp krizi öyküsü olan kişilerde inslin üretimi yoksa da ameliyat yapılmaz. Ancak ve ancak pankreas hasar görmemiş ise ameliyat seçeneği tekrar değerlendirilebilir.
  • Böbrek yetmezliğinde hasta diyalize girsin girmesin ciddi bir vaka sebebi olarak görüldüğünden operasyona uygun görülmez.

Şeker Hastalığının Ameliyatına Nasıl Karar Verilir?

TİP 2 diyabeti olan hastaya şeker ameliyatı düşünüldüğünde ilk olarak insülin rezervlerine bakılır. Tahlil ve tetkikler sonrasında hastanın şeker ameliyatına uygun olup olmadığı değerlendirilir. İnsülin rezervinin korunmuş olması bu durumda çok önemlidir. Şekeri yüksek olan hastalarca ilaçla kontrol mümkün değilse ve hastanın yaşı 18 ila 65 yaş aralığında ise şeker hastalığı ameliyatına uzman doktorlar karar verebilmektedir.

Şeker Ameliyatı Riskli Bir Ameliyat Mıdır?

TİP 2 diyabetin süresi, ne kadar ilermiş olduğu ve organlara ne kadar hasar vermiş olabileceği mutlaka iyi değerlendirilmesi gereken konulardır. Doktorlar hasta öyküsünü net olarak aldıktan sonra tahlil ve tetkiklere bakarak şeker hastasının durumunu net olarak ortaya koymalıdır. Zira, Tip 2 diyabetin metabolik problemleri olduğunu varsayarsak risklerle birlikte iyi bir değerlendirme yapıldıktan sonra şeker ameliyatına karar verilmelidir.

Şeker Ameliyatı Nasıl Gerçekleştirilir?

Doktorlar tarafından şekeriniz ve organlarınızın olağan durumu ortaya konduktan sonra var olan diğer hastalıklarınızın da seyri göz önünde bulundurulur ve nihai karara varılabilir. Genel anestezi altında gerçekleştirilen şeker ameliyatı öncesinde beslenmenize doktorunuzun önerdiği şekilde devam etmeniz gerekiyor. Alkol, sigara vb. gibi anestezinin etkisini azaltacak ve diğer organlarda problem yaratacak alışkanlıkları bir süre terk etmeniz gerekiyor. Ameliyat sonrasında da dokuların iyileşme sürecini geciktirdiği gerekçesi ile bir süre bu alışkanlıklara ara vermek yine doktorların önerisi olacaktır.

Laparoskopik yöntemle yapılan şeker ameliyatı tıpkı obezite ameliyatlarına benzer. İnce bağırsağın sonundaki alanı yer değiştirilmesi esasına dayanan şeker ameliyatında ince bağırsağın son kısmı midenin çıkış kısmına eklenir. Hormonal değişikliklere sebep olan bu yöntem, metabolik cerrahide oldukça sık tercih edilmektedir. TİP 2 diyabet hastalarında bu yöntem ile %90 ila 95 oranında kesin iyileşme beklenir.