pediatrik cerrahiYalova ve çevre illere sağlık hizmeti sağlayan Özel Yalova Hastanesi, Yrd. Doç. Dr. Ahmet Güngör ile&nbsp başarılı hekim kadrosunu genişletmeye devam ediyor. Özel Yalova Hastanesi, Çocuk Cerrahisi Uzmanı Yrd. Doç. Dr.&nbspAhmet Güngör, sünnet hakkında açıklamalarda bulundu.
Lokal Anestezi – Genel Anestezi&nbspÇocuk cerrahisi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ahmet Güngör, ‘Sünnet pipi&nbspbaşını örten prepisyum adını verdiğimiz fazla olan deri kısmının&nbspkesilerek çıkarılıp kalan mukoza ve deri kısmının dikim işlemi olarak&nbspadlandırılır. Sünnet çocukluk çağında en sık gerçekleştirilen cerrahi&nbspişlemlerden biridir. Belki de bu nedenle toplum içerisinde çok&nbspkonuşulan, hemen herkesin farklı bilgilere sahip olduğu bir konudur.
Hangi yaşta sünnetin yapılmasının doğru olduğu, hangi yönteminkullanılacağı, kim tarafından yapılması gerektiği ve ne tür bir anestezi&nbspuygulanmasının doğru olacağı konusunda tam bir bilgi karmaşasının bulunduğu da ayrı bir gerçektir.’ dedi.

Sünnet konusunda anne ve babaların kafalarını en çok karıştıran konuların başında “yaş” konusu gelmektedir. Sünnet ne zaman&nbspyapılmalıdır? Bu konuya doğrudan verilecek yanıt şudur: Her yaşta&nbspyapılabilir ancak çocuklar, psikoseksüel açıdan 2-6 yaş arasında ancak daha çok 3-5 yaşlarında cinsiyet organlarına odaklandıklarından bu yaş grubunda uygun koşulları sağlanmadan yapılan operasyon ya da penise yönelik diğer cerrahi müdahaleler çocuğun ruhsal gelişimini olumsuz etkileyebilir.
Bu durum, çocuğun bu yaş diliminde yapılacak&nbspoperasyon, cinsel organına zarar verecek bir müdahale olarak&nbspalgılamasından kaynaklanmaktadır. Bu algılama, lokal anestezi altında&nbspyapılan sünnetlerde daha üst düzeyde olabilir ve psikoseksüel travmaya bağlı ileride cinsel yaşamın olumsuz etkilenmesi söz konusu olabilir.

Çok fazla sünnet yapmış biri olarak kişisel düşüncemi&nbspsorarsanız eğer bebeğin bir sorunu yoksa lokal anestezi altında ilk bir&nbspyıl (hatta ilk 6 ay) içinde yapılması en uygun olarak görmekteyim.&nbspAncak, bu dönemde yapılacak olan operasyon mutlaka deneyimli bir&nbsphekim, bir çocuk cerrahı tarafından yapılmalıdır. 1-1,5 buçuk yaşını&nbspgeçen çocuklarda motor fonksiyonların gelişimine bağlı olarak lokal&nbspanesteziye ek olarak hafif bir anestezi verilmesi gerekmektedir çünkü&nbspsünnetin yarattığı travma ile birlikte psikososyal ve motor fonksiyon&nbspgelişim bozukluğu yapma riski anestezi riskinden çok daha yüksektir.

Sünnet için en ideal yaş 0-6 ay arası bebeklik dönemi olup Lokal anestezi ile emin ellerde yapmak gerekir. 1-1,5 yaş altı çocuklarda lokal anestezi ile sünnet tercih edilebilir.

Lokal anestezi ile sünnetin avantajları
*Genel anestezi komplikasyon riskleri 0 – 1,5 yaş grubunda daha yüksek olup böyle bir risk alınmamaktadır.
*Damar yolu açma ve kan alma gibi bu yaşa özel daha sıkıntılı aile için de travma yaratan durumlar yaşanmamaktadır.
*Çocuğun cinsel kimlik dönemi başlamaması ve konuşma yürüme gibi&nbspmotor fonksiyonların gelişmemesi nedeniyle psikososyal gelişim&nbspetkilenme durumu da hemen hemen olmamaktadır.
*Sünnet sonrası pansuman ve gerekli komplikasyonlara müdahale şansı daha kolay olmaktadır.
*Yara iyileşmesi 1 yaş altı belirgin bir şekilde ileri yaşa göre daha hızlı olmaktadır.

Günümüzde popüler olan Sedasyon anestezi + lokal anestezi uygulaması bu yaş grubunda da işlem öncesi rektal yoldan verilen&nbspilaçlarla sağlanabilmektedir. 1,5 yaş sonrası yapılacak sünnetlerde ise yapılacak işlemin güvenilirliği, psiko sosyal ve motor fonksiyon gelişim bozukluğu yapma&nbspriski ve bu riskin anestezi riskinden daha yüksek olması nedeniyle lokal anestezi desteklenerek sedasyon dediğimiz hafif genel anestezi ile sünnet yapılması daha uygun olacaktır. Lokal anesteziyi çocuk&nbspuyumaya başladığı andan itibaren yapılmalıdır. Çocuk o anı hiçbir&nbspşekilde hatırlamamış olur. Buda çocuğun psiko sosyal açıdan sorun&nbspyaşamamasına ve ileri ki yaşlarda daha motivasyonlu ve kararlı bir kişilik yapısına bürünmesinde büyük rol oynar.

Anestezi yöntemini seçerken yukarıda belirttiğim kriterleri göz önünde bulundurursanız çocuğunuzun gelecek yaşamında ne derece etki ettiğini psikolojik ve bedensel açıdan incelemiş olursunuz. Erken yapılan sünnet İdrar yolu enfeksiyonu ve sünnet derisi iltihabı (postit) önler

Çocukların havuz ve benzeri sulara girmesiyle birlikte çocuklarda&nbspsünnet derisinin iltihabı olarak adlandırılan postit ve idrar yolu&nbspenfeksiyonlarda da belirgin bir şekilde artış izlenir. Çok sık olarak&nbspkullanılan havuzlarda insanların floralarındaki bakteriler ile idrar ve&nbspgenital akıntılara bulaşmış tüm mikroplar havuz suyuna geçmektedir.
İyi dezenfeksiyon sağlanmaz ve havuz kurallarına uyulmadan havuzlar&nbspkullanılırsa havuza giren çocuklara enfeksiyon bulaşma kaçınılmaz&nbspolmaktadır. Bu enfeksiyonların başında da idrar yolu enfeksiyonu ve&nbspsünnet derisi iltihaplanması gelmektedir. Çocuklar havuz sonrası&nbsppipide ağrı, şişlik kızarıklık olup idrar yaparken zorlanma ve yanma&nbspmeydana gelmektedir. Sünnet olmamış çocuklarda sünnet derisinin&nbspaltında smegma denilen bir yapı olup enfeksiyon için çok güzel bir&nbsportam oluşturmaktadır. Bu nedenle de havuzda bu ortam daha fazla&nbspnemlenerek ve mikroplarla etkileşime girerek çocukta sünnet derisi iltihabı oluşturmaktadır.

Enfeksiyondan korunmak için havuzun&nbsptemizliği çok iyi yapılmasıyla birlikte ıslak mayoyla oturulmaması,&nbsphavuz sonrası genital bölgenin iyi kurulanması ve bol sıvı alımı&nbspsağlanarak idrarın akışkanlığının sağlanması gerekmektedir. Ancak bu&nbspönlemlere rağmen sünnet olmamış çocuklarda sünnet derisi iltihabı ne&nbspyazık ki görülmektedir. Sünnetin erken yaşta yapılmasında enfeksiyon&nbspönleme açısından her zaman fayda vardır. Sünnet olmamış bir çocukta&nbspsünnet derisi iltihabı gerçekleşmiş ise mutlaka tedavi sonrası en kısa&nbspsürede sünnet yaptırılmalıdır. Enfeksiyon sonrası sünnet derisinde&nbspbelirgin yapışıklıklar olup buda idrar yapmakta zorlanma meydana
getirmektedir. Ayrıca ikinci enfeksiyon gelişme riski de daha yüksektir.
Bu nedenle sünnet derisi iltihabı geçiren çocuklar en kısa sürede bu&nbspkonuda uzman bir doktor tarafından sünnet yapılması gerekmektedir.&nbspSünnet yöntemi&nbspCerrahi olarak (uygun koşullarda emin ellerde cerrahi kesim&nbsp-dikim şeklinde) yapılan sünnet en uygun yöntemdir. Lazer denilen&nbspveya kansız sünnet denilen yöntemleri önermemekteyim. 2 günde kaba&nbspiyileşme ve bir haftada toplam iyileşme olmaktadır. Bebekler bezlerini&nbspkâğıt pet bardak ile bağlayarak ve daha büyükler de sünnet külotu&nbspgiyerek koruma altına alıp normal hayatlarına devam etmektedir.
Antibiyotik kullanılmamaktadır. Pansuman çıkarsa tekrar pansuman&nbspyapılmamaktadır. Sadece sünnet sonrası göz kremi sürülmesi&nbspyeterlidir.3. günden sonrası banyo yapabilir. Ameliyattan sonra 2 veya&nbsp3 günü poliklinik kontrolü yapılır.

&nbsp

&nbsp