Turkey  United Kindom  WhatsAppÇocuk SağlığıE-SONUÇ
Hastane Randevu  Doktorlarımız Cevaplıyor  Hastane Bilgi


Özel Yalova Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Onur Balcı, özellikle çocukluk döneminde daha sık görülen kızamık hastalığı hakkında bilgiler verdi.

onur balciÖzel Yalova Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Onur Balcı, ‘ Kızamık çoğunlukla çocukluk döneminde görülen bulaşıcı bir hastalıktır. Bilimsel adı Rubeola olan virüslere bağlı gelişen bir hastalıktır. Aşısı bulunmadan önce çok yaygın salgınlara sebep olan bu hastalık günümüzde bile her yıl bir milyon çocuğun ölümüne sebep olmaktadır. Kızamık çok bulaşıcı bir hastalıktır. Hasta kişinin soluğundan yayılan aerosol partiküllerle bulaşır. Ortam havasında bir saatten uzun kalabilir ve bu havanın solunmasıyla bulaşabilir. ‘ dedi.

Ailelerin dikkatli olmasını belirten Balcı, sözlerine şöyle devam etti, ‘Hastalar döküntü başlamadan önce dört gün ile sonraki dört gün boyunca hastalığı yayabilir. Hastalığın bulaşmasının 7.ila 14. günlerinde üst solunum yolları enfeksiyonu bulguları, ateş ve döküntü olarak kendisini gösterir. Tipik kızamık 8 – 12 günlük kuluçka döneminin ardından yüksek ateş, kesik kesik ve ısrarcı öksürük, şeffaf renkli göz akıntısı, göz kızarıklığı, ışığa hassasiyet ve burun akıntısı olarak ortaya çıkar. Prodromal dönem denen bu evre 2 – 4 gün sürer. Bunun ardından 2,3 gün içinde yanak içinde 1-2 mm. çaplı beyaz lezyonlar başlar. 12-72 saat içinde geriler. Bu evrenin sonuna doğru boğaz arka duvarı iltihaplı bir hal alır ve boğaz ağrısına sebep olur. Tipik kızamık döküntüsü alın ve kulak arkalarından başlar. Üç gün içinde gövde ve diğer uzuvlara dağılır. Başlangıçta ayrı ayrı olan kırmızı lekeler günler içinde birleşmeye başlar. Her zaman yüzde en yoğun ve bacaklarda dağınıktır. Başlamasından 3 gün sonra kahverengi ve bakır rengine çevrilerek ince pullanmayla sonlanır.’ Hastalığın şiddeti, döküntülerin yoğunluğu ile doğru orantılıdır. Ateş döküntülerin başlaması ile 3 gün boyunca artarak pik yapar ve sonraki bir gün içinde kaybolur. Kara sarılık, ciddi akciğer bulguları ve kanamalarla giden nadir tablodur ve oldukça nadir görülür. Kızamık aşısı nadiren hastalığı taklit eden hafif döküntü ve bulgular ortaya çıkarabilir. 

Kızamık hastalığının özgün bir tedavisi yoktur. En önemlisi yeterli sıvı alımının yapılmasıdır. İstirahat faydalıdır, ateş olursa ateş düşürücü verilebilir. Zatürre gelişmişse mutlaka antibiyotik verilmelidir. Dünya Sağlık Örgütü’ nün önerisi doğrultusunda kızamık geçiren her hastaya 2 gün süreyle A vitamini desteği verilmesi, hastayı zatürre ve ishal gelişiminden korumaktadır. 

Kızamık denince akla Subakut Sklerozan Panensefalit (SSPE) adı verilen nadir fakat ilerleyici, ölümle sonuçlanan nörolojik hastalık akla gelmektedir. SSPE genellikle kızamık 2 yaşından önce geçirilirse gelişmektedir. Belirtiler genellikle hayatın ilk on yılında ya da hastalık geçirildikten 6 ila 10 yıl sonra izlenmektedir. Kızamıktan korunmanın en etkili yöntemi aşılamadır. Aşıya bağlı yan etkiler; ateş, geçici döküntü ve alerjik reaksiyonlardır. Kızamık aşısı bazı hastalıklara sebep olarak yakıştırmalar yapılmış ancak bilimsel olarak kanıtlanamamıştır. Kızamıklı bir kişiye temas halinde 3 gün içinde aşılama koruyucudur.

Özel Yalova Hastanesi

Sosyal Medya Hesaplarımız