Öncelikle Özel Yalova Uzmanlar Hastanesi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.

Turkey  United Kindom  WhatsAppÇocuk SağlığıE-SONUÇ
Hastane Randevu  Doktorlarımız Cevaplıyor  Hastane Bilgi


Özel Yalova Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzman Dr. Mesut Kılıç bel ağrısı tedavisinde spinal enjeksiyonlar ve radyofrekans uygulama tedavileri hakkında açıklamalarda bulundu.

mesut kilic
Bel ağrısı kişinin iş ve sosyal yaşamını olumsuz yönde etkileyen, toplumda her yüz kişiden sekseninin hayatının bir döneminde yakındığı bir ağrıdır. Bel ağrısının birçok nedenleri olmakla beraber özetle kas spazmı, omurga kireçlenmesi, bel kayması, romatizma, kemik erimesi, omurlarda kırık ve bel fıtığı gibi çeşitli nedenlerden oluşabilir.

Bel ağrısı, cerrahi dışı ve cerrahi olarak tedavi edilir. Tedavinin başarıya ulaşması için her hastaya özgü sebebin / hastalığın teşhisi yapılmalı ve yine hastaya özgü tedavi yöntem seçilmelidir. Cerrahi dışı tedaviler öncelikle uygulanmalı fakat gerekli durumlarda cerrahi tedavilere başvurmaktan çekinilmemelidir.

Bel ağrısı tedavisinde cerrahi dışı tedavilerden olan spinal enjeksiyonlar (Bel bölgesinde eklemlere ya da sinirlere iğne) ve radyofrekans uygulamaları hem tanı hem de tedavide kullanılan yüz güldürücü uygulamalardır.

Bu tür uygulamalar steril şartlarda, floroskopi eşliğinde (anlık görüntü sağlayarak doğru yere iğne yapılmasını sağlayan cihaz) uygulanır. Hastaya herhangi bir narkoz verilmez ve iğne sonrası 1-2 saat dinlendikten sonra taburcu edilir.


Spinal Enjeksiyon Çeşitleri:

  • Faset eklem enjeksiyonu
  • Medial dal bloğu
  • Epidural enjeksiyon
  • Trasnforaminal enjeksiyon
  • Sakroiliak enjeksiyon


Spinal enjeksiyonlar genellikle güvenilir uygulamalardır, oluşabilecek yan etkiler hafif- orta şiddette ve kendini sınırlayan yan etkilerdir.

Radyofrekans uygulamaları ise ağrı duyusunu taşıyan sinirlerin yüksek ısı (radyofrekans) ile yakılmasıdır. Teknik olarak spinal enjeksiyonları ile hemen hemen aynıdır. Lokal anestezi altında işlem yapılır ve 6 ay ile 3 yıl arası ağrısız dönem elde edilebilir.Bel Ağrısı Tedavisinde Spinal Enjeksiyonlar ve Radyofrekans Uygulaması

Özel Yalova Hastanesi

Sosyal Medya Hesaplarımız