Turkey  United Kindom              Çocuk SağlığıE-SONUÇ
Hastane Randevu  Doktorlarımız Cevaplıyor  Hastane Bilgi

bebek-dostu-hastane
Anne sütü ile beslenme, her bebeğin en doğal hakkıdır. Bebek ne kadar çok emerse, anne o kadar süt üretir. 


Anne Sütünün Önemi ve Başarılı Emzirme Teknikleri


Anne Sütünün Bebekler İçin Önemi Nedir?

Anne sütü, bebeklere gereksinimi olan tüm besin öğelerini tek başına ilk 6 ay sağlayabilen en iyi besindir. Anne sütü ve doğumdan sonra gelen ilk süt (ağız sütü) bebek için çok önemlidir. Çünkü bebeği hastalıklara karşı korur, bebeğin ilk aşısıdır. Anne sütü bebekler için yaşamsal öneme sahip. Bebeğin annesi ile sevgi bağı kurabilmesi için en iyi iletişim yolu emzirme. Ayrıca anne sütü ile beslenen bebeklerin IQ düzeyi, diğer besinler ile beslenen bebeklere göre 8 puan daha fazla oluyor.


Anne Sütü Neden Bebekler İçin En İyi Besindir?

Anne sütü bebeğin ilk 6 ay ihtiyacı olan protein, yağ, demir, vitamin gibi besin değerlerine sahiptir. Yalnız D vitamini yoktur oda dışarıdan takviye edilir. Anne sütünün hazmı kolaydır, daima taze, temiz, ulaşılabilir, ekonomik ve bebeğe vermek üzere hazırdır.

Anne Sütü Bebeği Hangi Hastalıklara Karşı Korur?

Anne sütü ve doğumdan sonra gelen ilk süt, soğuk algınlığı, ishal, öksürük gibi hastalıklardan korur. Anne sütsü ile beslenmiş çocuklar astım, alerji, çocuk diyabeti gibi hastalıklara karşı daha dirençli oluyor ve kanser oranının daha düşük olduğu biliniyor. Anne sütü alan bebeklerde karın ağrısı, pişik, kabızlık daha az görülür.

Anne Sütü Verilmeyen Bebeklerde Görülen Riskler Nelerdir?

Anne sütü ile beslenmeyen çocuklarda ölüm oranları beslenenlere göre 4-6 kat daha fazla. Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre emziren kadın oranları yüksek olsaydı yılda 1,5 milyon bebeğin hayatı kurtulacaktı.

Bebekler Ne Kadar Anne Sütü İle Beslenmelidir?

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve UNICEF anne sütü ile beslenmenin doğumdan hemen sonra ve ilk 6 ay yapılmasını söylüyor. Anne sütü ile beslenme ilk 6 ay dan sonra uygun besin takviyeleri ile 2 yaş ve üzerine kadar devam etmelidir.

Emzirmenin Anne Sağlığına Faydaları Nelerdir?

Emzirme bebekle anne arasında özel sevgi bağı kurulmasını sağlar. Doğumdan hemen sonra emzirme, doğum sonrası kanama riskini azaltır. Bebeğin annesini emmesini anneyi idrar yolu enfeksiyonlarından, göğüs ve yumurtalık kanserlerinden koruduğu bilinmektedir.

Emzirmenin Psikolojik Faydaları Nelerdir?

Emzirme anne ve çocuk arasında yakın sevgi dolu bir ilişki sağlar. Annenin duygusal açıdan tatminini sağlar. Bebek daha az ağlar. Anne bebeğine daha sevgi dolu davranır. Bebeği terk etme veya hırpalama olasılığı daha düşüktür.

Bebek Her Ağladığında Emzirilmeli midir?

Evet, bebek her ağladığında emzirilmelidir. Yeni doğan bebekler genelde sık sık emmek isterler. Her istediğinde ve her ağladığında emzirilmesi anne sütünü de artıracaktır.

Emzirme Nasıl Yapılmalıdır?

Anne sütünün yapımı ve artması annenin doğru beslenmesinin yanında bebeğin doğru teknik ve sık aralıklarla emzirilmesi sonucu gelişir. Emzirmeden önce meme ucunuzu baş ve işaret parmağınızla yuvarlayarak daha belirgin hale getirebilirsiniz.

 1. Bebeği kavramadığınız kolunuzla göğsünüzü destekleyin. Başparmağınızı areolanın (meme ucunu çevreleyen koyu renkli kısım)1-2cm üzerine koyun, diğer parmağınızı da göğsünüzü alttan desteklemek üzere kullanın.

 2. Göğüs ucunuzu bebeğin alt dudağına değdirerek ağzını açmasını sağlayın. Ağzını açar açmaz göğsünüze yaklaştırarak areolayı kavramasını sağlayın. Süt areolanın arkasında depolandığı için, bebeğin ağzı areolanın hemen hemen hepsini kavramalıdır. Sadece meme ucunu alırsa süt gelmeyebilir ve göğüs ucunuz acır.

 3. Bebek emerken çenesi göğsünüze değmelidir. Burnunun kapanmamasına dikkat edin. Sabırlı olun, doğru pozisyonu sağlamak için birçok kez denemeniz gerekebilir.

Emzirme Pozisyonları Nelerdir?

 • Kucak Pozisyonu: Bebeği kucağınıza koyduğunuz yastığın üzerine yatırın. Başını kolunuzun kıvrımına yaslayarak poposunu elinizle destekleyin ve karnını kendi karnınıza doğru çevirin ki yüzü göğsünüze doğru dönsün.

 • Ters Kucak Pozisyonu: Bu pozisyon bebeğin başını daha iyi kontrol etmenizi ve göğsünüze daha kolay yaklaştırmanızı sağlar. Bebeğin karnını karnınızla, elinizle başını, ensesini ve omuzlarını kavrayın. Diğer elinizle göğsünüzü tutun. Bebek meme ucunu tam kavrayınca ellerinizi yukarıdaki pozisyona geçirebilirsiniz.

 • Koltuk Altı Pozisyonu: Bu pozisyon özellikle sezeryan ameliyatlarından sonra kullanabileceğiniz pozisyondur. Ayrıca ikizleri de emzirmek için kullanılır.

 • Yatarak Emzirme Pozisyonu: Bir yastığı başınızın altına, diğerini de bebeğin altına koyun. Bebeğin karnı sizin karnınıza değecek şekilde yan yatırın. Gerekirse elinizle destekleyip, ağzı tam göğüs ucunuzun önünde olacak şekilde yatırın. Bir elinizle de göğsünüzü destekleyin. Bu pozisyonda sezeryandan sonra tercih edeceğiniz pozisyonlardan biridir.

Bebeğinizi Uyandırmak İçin Neler Yapabilirsiniz?

Bebeğinizin emmesi gerekiyor ama uyandıramıyorsanız;

 1. Bebeğinizin üzerini soyun veya bezini değiştirin.
 2. Ellerine ayaklarına masaj yapın.
 3. Yüzünü nemli bir havluyla silin.
 4. Burnunu hafifçe sıkın.
 5. Kucağınıza alıp teninizle temasa geçirin.

Sütünüzün Bebeğinize Yeterli Geldiğini Nasıl Anlarsınız?

 1. Günde 5-6 kez bezini ıslatıyorsa;
 2. Günde 2 veya daha fazla hardal sarısı cıvık ve pürtüklü kaka yapıyorsa;
 3. Emdikten ve gazını çıkardıktan sonra sakinleyip uyuyorsa;
 4. Aktifse ve sesli ağlıyorsa yeterince anne sütü alıyor demektir.

Göğüs Ucunuzun Yara olmaması İçin Neler Yapmalısınız?

Yapılan çalışmalar göstermiştir ki, bebeğin anne göğüs ucunu alış şekli, göğüs ucu yara oluşmasını en fazla etkileyen faktördür. İlk 1-2 haftada hafif acı ve yanma hissetmeniz normaldir. Eğer bebek emmeye başladıktan sonra göğüs uçlarınızda ağrı hissediyorsanız, bebeği memeden çekip vücut pozisyonunu tekrar ayarlayarak ağzını açıp göğüs ucunuzu dilinin üstüne ve damağına değdirerek deneyin. Emzirmeden sonra 1- 2 damla sütü meme uçlarına sürün ve açık bırakarak kurutun. Göğüs uçlarında çatlama, kanama ve sürekli ağrı olması normal değildir. Doktorunuza başvurun.

Göğüslerinizde Süt Birikirse Ne Yapmalısınız?

Doğumdan sonra birkaç gün içinde sütünüz artacaktır ve doluluk hissedeceksiniz. Bu dolgunluk hissi göğüslerinizde aşırı gerginlik ve ağrı hissetmenize sebep olursa yapacaklarınız:

 1. Bebeğin göğsünüzün ucunu koyu renk kısmıyla beraber ağzının içine alıp almadığını kontrol edin. Sadece meme ucunu alıyorsa göğsü tam boşaltamayabilir.
 2. Bebeğinizi sık sık besleyin.
 3. Bebek emmekte zorlanıyorsa emzirmeden önce anne sütü sağılarak göğüsler bir miktar boşaltılabilir. Böylece göğüs ucu da bir miktar belirginleşir.
 4. Emzirmeden önce ağrılı göğsün üzerine sıcak değil ılık kompres, emzirdikten sonra hala dolgunluk ve ağrı varsa soğuk kompres uygulayın.
 5. Bebeğinizi sakin ve stressiz bir ortamda emzirin. Rahatlamak için müzik dinlemeyi deneyin. Emzirme aralarını dinlenmeye ayırın.

Emziren Annelerin Dikkat Etmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

 1. Dengeli beslenmeye ve günde yaklaşık 4 lt sıvı alınımına dikkat etmelisiniz.
 2. Emzirirken taze meyve suyu veya süt gibi besleyici bir içecek alabilirsiniz.
 3. Bebeğinizi bir emzirme rutinine koymayı beklemeyin. Bebekler genelde 6-8 hafta da kendi rutinlerini oluştururlar. Unutmayın ki bebek emdikçe süt yapımı da artmaktadır.
 4. Bebekler hızlı büyüme dönemlerinde daha çok emmek isterler (genellikle 2-3 hafta, 6 hafta ve 3. ayda). Doktorunuz önermediği sürece bebeğe su, şekerli veya meme vermeye hiç gerek yoktur. İlk 6 ay sadece anne sütü bebeğinizin ihtiyaçlarını karşılar.

Anne Sütü Sağılarak Saklanabilir mi?

Bebeğinizden uzak kaldığınız durumlarda bebeğinizi anne sütü ile besleyebilirsiniz. Göğsünüzü sağıp, gerekli durumlarda bebeğe sağılmış sütünüzü verebilirsiniz. Göğsünüzü elinizle veya pompayla sağabilirsiniz.

Uygun Sağma Teknikleri Nelerdir?

 • Elle Sağma: Bebeğiniz zamanında doğmuş ve sizi iyi emiyorsa sütünüzün fazlasını almak için veya göğüs ucunuzu yumuşatmak için elle sağmak uygundur.
 • Elektrikli Pompa: Bebeğiniz prematüre doğmuş ve uzun süre sizi ememeyecekse, hastane tipi elektrikli pompa kiralamalısınız.
 • Pilli Pompa: Arada sağım yapacaksanız pilli pompa alabilirsiniz.

Göğüslerinizi sağmadan önce neler yapmalısınız?

 1. Göğüslerinizi sağmadan önce ellerinizi ve göğsünüzü mutlaka yıkayınız.
 2. Göğüsleriniz temiz tutmak için günde bir kez banyo veya duş almak yeterlidir. Her kullanımdan önce pompanın setlerini sıcak sabunlu su ile yıkayıp, iyice durulayınız.

Sütün Elle Sağılması Nasıl Yapılmalıdır?

 1. Ellerinizi ılık su ve sabun ile yıkayınız.
 2. Göğsünüzün ucunu kaynatılmış, ılıtılmış su ve pamuk ile siliniz.
 3. Başparmağınızı göğsünüzün üzerine, orta ve işaret parmaklarınızı göğsünüzün altına; kahverengi kısmın gerisine yerleştiriniz. Bu şekilde süt torbacıkları sağılacaktır.
 4. Önce geriye daha sonra da parmaklarınızı ileriye doğru yuvarlayarak göğsünüzün ucunu sıkmayacak şekilde, göğüs duvarından destek alarak öne doğru sağma işlemini bitiriniz.
 5. Elinizin ‘C’ şeklini koruyarak, göğsünüzde parmaklarınızı dolaştırarak sağma işlemini gerçekleştirin.

Sağılmış Anne Sütü Nasıl Saklanmalıdır?

50-100 cc sağılmış anne sütünü temiz bir kap veya süt saklama poşetine koyun. Donarken süt genişleyebileceğinden tepeleme doldurmayın. Tüm torbalara mutlaka tarih ve miktar yazın. Sütü derin dondurucunun kapağına değil, en soğuk noktasına koyun.

Güvenli Süt saklama Koşulları Nelerdir?

 • Odanın serin bir yerinde 6-8 saat,
 • Buzdolabının rafında 24 saat (1 gün)
 • Buzdolabının buzluğunda 4 hafta (1 ay)
 • Derin dondurucuda 6 ay
 • Her zaman önce en eski tarihli sütü kullanın.

Dondurulmuş Anne Sütünün Eritilmesi ve Isıtılması Nasıl Yapılmalıdır?

Sakladığınız anne sütünü kesinlikle ocağın üstüne veya mikrodalga fırına koymayın. Süt poşetini; bir kaba koyduğunuz ılık suyun içine, ağzı dışarıda kalacak şekilde batırarak çözülmesini sağlayın. Salladıktan sonra sıcaklığını kontrol ederek, bebeğinize verin. Çözülmüş sütün arta kalanını kullanmayın, dondurmak için yine soğutucuya koymayın, atın.

Emziren Annenin Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

Emziren anne ne iki kişilik yemeli, ne de hızla kilo vermeye çalışıp diyet yapmalıdır. Emzirmek annenin metabolizmasına günlük 500 kalorilik ekstra bir gereksinim yükleyecektir. Dengeli beslenen sebze, süt ve süt ürünlerini proteinden zengin gıdaları ve tahıl gurubunu yeterince tüketen bir anne hem kendisinin hem de bebeğinin ihtiyacını karşılayacaktır. Emziren annenin günlük beslenmesinde süt ve süt ürünleri, taze meyve, sebze, et, tavuk, balık (bunlardan biri) 3-4 lt kadar su, bol sıvı (ayran, komposto, meyve suyu) alması anne sütünün artmasına ve dengeli beslenmesine, dolayısıyla bebeğin yeterince anne sütünü almasına yardımcı olur. Yine anne sütünün artması için stresten uzak durmalı anneler.

Uzmanlar Özel Yalova Hastanesi'nde ANNE SÜTÜNÜ KORUMA ve EMZİRME POLİTİKAMIZ

 • Bebek beslenmesinde temel politikamız ANNE SÜTÜ ile BESLENME 'dir.
 • Tüm personelimiz ANNE SÜTÜ ile beslenme ve emzirme teknikleri konularında eğitim almıştır.Bu eğitim 6 ayda bir güncelleştirilir.
 • Hastanemize başvuran tüm gebelere ANNE SÜTÜ ve EMZİRME TEKNİKLERİ konulu eğitim verilir. Bebeklerinden ayrı kaldıkları durumlarda sütün salgılanmasını nasıl sürdürebilcekleri anlatılır.
 • Hastanemizde doğan tüm yenidoğan bebekler YARIM SAAT içinde annelerine emzirilmek üzere ulaşılır.
 • Hastanemizde doğum yapan tüm anneler ve bebekler 24 SAAT aynı oada kalırlar.Böylece bebek her isteyişinde emzirilebilir.
 • Kurumumuzda tıbbi zoronluluk olmadıkça tüm yenidoğanlar sadece ANNE SÜTÜ ile beslenir.
 • 6. aydan sonra uygun ek gıdalar ilave edilerek emzirme 2 yaşa dek teşvik edilr.
 • Ek gıdaların kaşıkla ve bardakla verilmesi öenrilir. Biberon – emzik kullanımının önüne geçilir.
 • Annelerin rahatça emzirebilmesi için emzirme odası düzenlenmiştir.
 • Bu kurumda ANNE SÜTÜ muadillerinin reklamı (afiş, broşür, ücretsiz numune dağıtımı)yapılmaz.
 • Hastanemizde doğum yapan anneler taburcu olduktan sonra emzirmeye devam etmeleri için desteklenir. Kontrole çağrılır ve varsa sorunlara çözümbulmaya çalışılır.
 • Uzmanlar Özel Yalova Hastanesi BEBEK DOSTU' dur ve onların sağlıklı büyümeleri için çalışır.