Turkey  United Kindom  WhatsAppÇocuk SağlığıE-SONUÇ
Hastane Randevu  Doktorlarımız Cevaplıyor  Hastane Bilgi

 

EKG (Elektrokardiyografi)

Bu tetkikle Kalp hızı, ritmin düzenli olup olmadığı, daha önce kalp krizi geçirilip geçirilmediği ve en önemlisi de, göğüs ağrısı esnasında çekildiğinde, hastanın göğüs ağrısının kalp damar tıkanıklığı ile ilgili olup olmadığını gösterir.

Ekokardiyografi (Renkli Doppler)

Ekokardiyografi, ses dalgaları kullanılarak gerçekleştirilen bir görüntüleme testidir. Eko hastanın kalp kasının ve kalp kapaklarının nasıl çalıştığını gösterir. Aynı zamanda hastanın kalp genişliğinin ne kadar olduğu konusunda da bilgi verir. Ekokardiyografi işlemi sırasında kullanılan ve monitöre (ekran) bağlı mikrofon benzeri bir gönderici hastanın kalbine insan kulağının duyamayacağı yükseklikteki ses dalgalarını gönderir. Bu görüntü, hastanın kalp kapaklarının durumu ve işleyişi hakkında doktoruna görsel bir bilgi verir.

 Eforlu EKG

Gizli kalp hastalıklarını ortaya çıkartmak için Efor testi yapılır. Efor testi sırasında hasta bir koşu bandı üzerinde yürütülür. Yürüyüşün hızı ve eğimi doktorumuz tarafından ayarlanarak kalbin yorulması sağlanır. Kalp yükünü giderek artıracak şekilde egzersiz yapılırken, EKG'nın sürekli izlenip, kaydının alınarak hastadaki gizli kalp rahatsızlıklarını çıkartmak mümkün olmaktadır.

Holter Moniterizasyonu

Ritm Holter:

Ritm Holter incelemesi normal EKG'nin 24 saat boyunca kaydının yapılmasıdır. Çarpıntı, baş dönmesi, kalp pili takılan hastalarda kalp ritmini incelemek için yapılır. Cihaz hastanın beline takılarak ona bağlı kablolar elektrodlar ile göğüsüne iliştirilir. Hastanın 24 saat boyunca EKG kaydı yapılır. Hasta cihaz takılıyken, günlük aktivitelerini sürdürür ve çarpıntı şikayeti olduğu anda cihaz üzerindeki düğmeye basar. 24 saat sonunda cihaz çıkartılır ve kayıtlar bilgisayarda değerlendirilip hastaya gerekli raporlama yapılır.

Tansiyon Holter:

Tansiyon Holter incelemesi ile, hastanın gün boyunca tansiyon değerleri kaydedilerek hipertansiyon tanısının konması veya hipertansiyon nedeniyle ilaç kullanıyorsa tedavinin etkinliğinin düzenlenmesini sağlar.

Özel Yalova Hastanesi

Sosyal Medya Hesaplarımız