Skolyoz, omurganın bel ve sırt bölgesinin eğri olmasıdır. Bu hastalığın birçok sebebi olabilir. Sıklıkla çocukluk çağının (10-16 yas) hasta 17 yaşından sonra fark edilirse eriskin tip skolyoz adını almaktadır.


Skolyozun Sıklığı

Türkiye’de her 10 kişiden birinde görülmekte. Erken teşhis durumunda tedavisi mümkün olan bu hastalığın kader olmaktan çıkarılması için Avrupa ve Amerika’daki gibi okul tarama programları uygulanması şart.


Skolyoz Yaygın Mıdır?

Çoğunlukla ergenlik çağı yaşlarında kız çocuklarında görülmektedir. Hafif skolyozun erkeklerdeki sıklığı neredeyse kızlardaki kadardır. Ancak ciddi eğrilikler kızlarda, erkeklerden 6-7 kat daha fazladır.

Skolyozun Nedenleri

Skolyoza yol açan nedenlerin yüzde 80′i bugün için bilinmiyor. Nedeni belli olmayan bu gruba “idiopatik skolyoz” denir.

Yapısal skolyoz;

  • İdiyopatik
  • Nöromüsküler (sinir/kas kökenli)
  • Doğumsal
  • Travmatik
  • Tümörler

Yapısal olmayan skolyoz;

  • Postüral (duruş kaynaklı) skolyoz
  • Bacak uzunluk farklılıklarına bağlı
  • Kalça eklem kaynaklı
  • İltihabi nedenler

Kızlarda 4 misli fazla gözlenmektedir. Ne kadar küçük yasta gelişirşe o kadar hızlı ilerlediği kabul edilir. Genelde 12-14 yasları arasında adet döneminde ortaya çıktığı söylenebilir. İdiopatik skolyozda genellikle omurga eğriliği dışında hiçbir fiziksel sorun yoktur.

Skolyoz cerrahisi

Teşhis nasıl konulur?

Hastalığın belirlenmesi için 1 dakikalık muayene yeterlidir. Hastalık erken teşhis edilirse tedavisinde önemli başarı sağlanır. Zamanında tanısı konulmayan omurga eğrilikleri çocukların normal gelişimini engelleyebilir. Erişkinlikte; bel – sırt ağrılarına yol açar. Skolyoz daha da ilerlerse kalp ve akciğerlerde fonksiyon bozuklukları (çabuk yorulma-nefes darlığı vb) görülebilir.

Skolyoz teşhisi; Skolyoz tanısında önce çocuğun fizik muayenesi yapılır. Vücudun üst kısmı soyunmus kişinin önden ve arkadan görünümü ve yaptırılacak bazı hareketler skolyozun varlığı hakkında büyük bilgi verebilir. Kuşkusuz kesin tanı ve eğriliğin derecesi röntgen grafileriyle konulur. Bunun için ayakta, önden ve yandan omurga filmleri çekilir. Bu grafilerde eğriligin basladığı ve sonlandığı omurlar arasındaki sapma açısı ölçülür. Bu açıya Cobb açısı denilir.Vertebranın dönme(rotasyon) derecesi ise yine bu grafilerden belirlenir. Cobb açısı ve vertebra rotasyon derecesi skolyozun ilerlemesini değerlendirmek ve tedavilerin sonuçlarını takip için çok önemlidir.