filiz cigerim&nbspGebelik ve doğum olmadan önce bebeksiz son tatilimizi yapalım diye düşünüyor musunuz? Gebelik ve tatil ya sağlık sorunu olur ve bu tatil zehir olursa? Uzun yolculuklar, düzensiz beslenme, sıcak sahiller, deniz vb. gebelerde bazen sorunlar yaratır. Gebelik aslında sadece gebeliğin rahim içinde taşınması değildir. Gebelik sırasında kadının vücudunun neredeyse her organın çalışmasında değişiklikler başlar.
Yolculuk
Gebelikte yolculuk çoğu zaman tehlikeli bulunur ve önerilmez. Özellikle kara yolculuğunda sarsıntı, sıcak hava ve uzun süre hareketsiz kalmak sorun yaratabilir. Uzun kara yolculukları düşük tehdidi, erken doğum tehlikesi veya kanamalara neden olabilir. Bunların yanında tansiyon düşükleri ve araç tutması da görülebilir. Bu nedenlerden dolayı özellikle otobüsle yapılan uzun karayolu yolculuklarında kaçının. Yolculuklar sırasında bol bol su içmeli, ayran, maden suyu gibi sıvılar alınmamalıdır.
Uzun yolculuklar için uçak yolculuğu tercih edilmelidir. Uçakta yolculuk için gebeliğin 8 aylıktan düşük olması zorunludur.
Beslenme
Tatilde hepimiz genellikle yemek konusunda kurallarımızı bozarız. Diyet yapıyorsak ara veririz. Dengesiz beslenmek hem anneye hem de bebeğe zararlı olacaktır. Kalori düzeyi yüksek beslenme kilo aldıracaktır. Hazmı zor olan yağlı veya hamur işi gıda alımı da gebe kadında mide rahatsızlıklarına neden olabilir. Tatilde de geceleri çok geç olmayan bir saatte uyumaya ve sabah erken bir saatte kalkmaya çalışın. Sabah çok geç kalkarsanız günün en önemli öğünlerinden kahvaltıyı kaçırırsınız.
Sıcak Kumsal, Deniz
Gebe kadın denize girebilir, yüzebilir. Ancak denize ve havuza girerken dikkat etmeniz gereken en önemli şey temizliktir. Su temiz olmalıdır. Günün sıcak saatleri tercih edilmemelidir ve mutlaka güneş koruyucu kremler kullanılmalıdır.

&nbsp