dilan korukcuÖzel Yalova Hastanesi Uzman Klinik Psikoloğu Dilan Körükçü, ‘Öncelikle bunun bir tatil olduğunu unutmayalım. Dinlenmeye zaman ayıralım. Konuları unutmamak için sizi sıkmayacak bir program hazırlayın ailenizle ve her gün 1 saat eksiklerinizi tamamlamak adına zamanınızı buna ayırın.’ dedi.

Televizyon, bilgisayar ya da tablete tabii ki zaman ayıracaksınız bu zaman diliminde ama benim önerim arkadaşlarınızla ya da ailenizle daha keyifli ve kaliteli zaman geçirebilirsiniz.

Anne ve babalar, çocuklarınızla sinema ve tiyatroya gitmek gibi etkinlikleri yapmaktan kaçınmayın. Unutmayalım ki çocuklar için bu tür sanat dalları yararlı olacaktır. Yaşına uygun bir kitap alıp, birlikte okuyarak konuşabilirsiniz. Hem kitap okuma zevkini hem de paylaşma zevkini birlikte tatmak için güzel bir yol olabilir. Bu tatil sürecinde çocuklarınızla ne kadar çok şey paylaşabilirseniz o kadar kardasınız demektir.

Yarıyıl tatili, çocukların keyif alacakları aktivitelere katılmaları için güzel fırsatlardır. Fakat çocuğu bir paket gibi etkinlikten etkinliğe taşımak ona bir fayda sağlamaz. Aksine katıldığı aktivitenin içinde tam olarak var olabilmesini, odaklanmasını ve derinlemesine bir deneyim yaşamasını engeller.

Çalışan anne ve babalar evde olmayacağı için, çocuklar uyandıkları gibi televizyon ve ya bilgisayar karşısına geçebilir. Bu duruma lütfen kısıtlama getirin. Okula giderken televizyona ve bilgisayara bu kadar zaman ayırmayan bir çocuk için kafa karışıklığına neden olabilir. Ona okula gittiğin için bu kadar televizyon ve bilgisayar karşısında vakit geçiremiyorsun fakat şuan tatildesin mesajını verin lütfen. Günde en fazla 2 saat televizyon izlemek çocuğun gelişimi için faydalıdır. Bu saatten sonrası çocuklara zarar verebilir.

İstedikleri saatte uyanabilme özgürlüklerini verin lütfen. Bütün bir dönem erken saatte uyanıp kahvaltısını edemeden servise bindiklerini unutmayın. Uyumak onların da hakkı.

Havaların soğuk olması onların evde zaman geçirmelerini sağlayacaktır. Bu nedenle de sıkıldıklarını sık sık dile getireceklerdir. Arkadaşlarının aileleriyle konuşup belirli günlerde çocukların evlerde toplanıp keyifli oyunlar oynamalarını sağlayabilirsiniz.

Yalova aktivite olarak kısıtlı bir şehir olabilir. Unutmayalım ki 3 büyük şehre 1 saatlik mesafedeyiz. Hafta sonları onlarla farklı aktiviteler için istediğiniz şehri seçip gidebilirsiniz. Onun tercihine önem verin lütfen.

Klasik söylemi ile 15 gün tatil, sizin için göz açıp kapayıncaya kadar olabilir. Ama çocuk için çok uzun bir zaman algısı yaratabilir. Bu nedenle tatilin son günü “yarın okul başlıyor” demek yerine onu okul düzenine birkaç gün önceden hazırlamaya başlamak yerinde olacaktır.